Šuo – socialus gyvūnas, nuo seno gyvenantis gaujoje, įpratęs prie tokios „tvarkos“. Nors mažas šunytis silpnas, tačiau, kiekvieną akimirką laukia tos progos, kai galės parodyti savo visą stiprybę. Net ir mažas šuniukas siekia tapti autoritetu kitiems, kaip ir firmos direktorius – savo darbuotojams. Geras viršininkas - santūrus, ramus, protingas, patikimas, gerą vardą „užsitarnavęs“ žmogus. Geras lyderis – visomis išvardytomis sąvybėmis pasižyminti būtybė, mokanti kontroliuoti save, nepalūžtanti, išliekanti visada stipri.
Gamtoje lyderiu tampa pats stipriausias, energingiausias gaujos narys. Jis neskiria malonių glamonių kiekvienam betkada ir betkur. Lyderio prisilietimai dažniausiai būna užsitarnauti, užsidirbti. Pirmiausia disciplina, fiziniai pratimai, o tik tada atlygis. Tas, kas diktuoja disciplinos sąlygas – stiprus lyderis. Šuo yra laimingas, galėdamas dirbti ir už tai nusipelnyti gaujos lyderio dėmesio. Glostymas, mylavimas, švelnių žodžių sakymas be priežasties – šunyje žadina nepasitikėjimo jausmą Jumis. Tai padidina norą kovoti dėl aukštesnės pozicijos gaujoje (t.y. Jūsų šeimoje). Norint valdyti situaciją – reikia būti lyderiu.
Pateikime keletą pavyzdžių, kada lyderis – šuo (arba „taikosi“ tokiu tapti). Tarkime, matote, kad Jūsų šuo liūdi, einate, guodžiate jį, myluojate (netinkamu laiku) – taip parodote savo silpnąsias sąvybes ir skatinate šuns nestabilumo būseną. Tada šuo pajunta nekategorišką šeimininko nuomonę ir taikosi kilti hierarchijos laiptais aukštyn. Kad taip nenutiktų – turite visada išlikti kategoriški, stiprūs, nenuolaidūs. Pavyzdžiui, jei nusprendėte, jog šuo negulės lovoje, aptarkite tai su savo namiškiais dėl vienodo elgesio su šunimi kad jam nekelti dviprasmybių.
Stresinėje situacijoje (arba kai kas nors bara šunį), jis bėga slėptis. Šuo slepiasi ne pas lyderį, o pas pasekėją. Taip pat, žmogus rėkdamas, šaukdamas, keldamas ranką prieš šunį rodo savo silpnumą, nestabilumą (nepamirškite, kad toks elgesys atsisuka arba gali atsisukti prieš Jus). Tokioje situacijoje šuo linkęs pasinaudoti proga ir siekti lyderio pozicijos. Jei Jūsų gestai, emocijos, balso tembras „prieštarauja“ vienas kitam – šuo tikrai supras ir tuo pasinaudos. Nekalbant apie tai, jog galite iššaukti dominuojančio šuns agresiją.
Kuo daugiau valdžios turi šuo – tuo sunkiau jį valdyti ir grįžti į lyderio poziciją. Kas norėtų užleisti savo postą, geresnes „pareigas“ kitam? Dėl to svarbu būti tikru lyderiu, kad betkokioje situacijoje galėtumėte valdyti savo šunį.
Šuns tobulėjimas priklauso ne tik nuo disciplinos, auklėjimo, bet ir nuo socializacijos. Geras lyderis turi VISADA matyti, kada šuo yra įsitempęs ir tai slopinti. Įsitempęs šuo pasivaikščiojimų metu – sėlinanti bėda iš už kampo. Nesocializuotas šuo – bailus. Agresija kyla iš baimės. Pvz: einate mieste su savo Airių terjeru, aplinkui sukinėjasi jo pažįstami šunys (gaujos nariai), o jis pradeda pulti stambų Kaukazo aviganį. Kodėl taip yra? Šitoje situacijoje gaujos įtaka labai svarbi, ji rodo, jog šuo nėra socializuotas pašalinių, nepažįstamų šunų atžvilgiu. Panaši situacija gali kilti, pavyzdžiui, žmonių atžvilgiu, bet tai nereiškia, kad šuo prigimtinai agresyvus. Didžiausia tikimybė - jis bijo kito šuns. Taigi, socializacija, kaip ir auklėjimas, turi lydėti visose gyvenimo situacijose. Šitų dalykų negalima palikti savieigai.
Būti lyderiu gali kiekvienas, tik reikia daug pasiryžimo, stiprybės bei kantrybės. Jei kyla neaiškumų – reikia išsiaiškinti, kviesti profesionalų konsultantą ir kartu rasti teisingus sprendimus. Niekada nenuleiskite rankų ir Jūs būsite svarbiausias savo augintiniui!
Šaltinis-www.bone.lt