Kas yra šunų kinkiniai?
Dar visai neseniai šunų kinkinių sportas mums asocijavosi su Kanada ir Aliaska. Šunys, kaip traukiamoji jėga, buvo naudojami visoje Šiaurėje: Grenlandijoje ir Sibire. Šunys traukdavo sunkias roges, lydėdavo medžiotojus, prisidėjo prie Arkties užkariavimo, per abu Pasaulinius karus buvo naudojami pašto, vaistų, maisto, ginklų ir sužeistųjų transportavimui. Dėl ekstremalių ir sudėtingų gamtos sąlygų selekcionavosi ypač atsparūs, greiti ir „taupūs“ šunys - kinkomi šunys. Reikia pasakyti, kad vienam kinkomam šuniui tekdavo vidutiniškai 40-50 kg svorio, o kinkinys, judantis 6-7 km per valandą greičiu, įveikdavo paprastai apie 70-80 km per dieną. Šunys įveikdavo 300-400 km atstumą per vieną kelionę be ilgesnių sustojimų. Lengvi ir greiti pašto kinkiniai įveikdavo per parą 150-200 km.
Europoje Šunų kinkinių lenktynės surado ir savo entuziastus Europoje. Labiausiai žinomos Europoje - Alpirod lenktynės. Jų trasa eina per Alpes Prancūzijoje, Italijoje, Šveicarijoje ir Austrijoje. Jų ilgis 700 km. Pirmą kartą lenktynės įvyko 1988 metais.
Ilgo nuotolio lenktynės taip pat organizuojamos Skandinavijoje: Kiruna, Scandram, ar Carelia Charm. Šios lenktynės visada ypatingos dėl skandinaviškos gamtos, gerų oro sąlygų.
Kamčiatkoje, kur šunų kinkiniai yra neatsiejama šio krašto ir ten gyvenančių žmonių dalis, kasmet organizuojamos ilgo nuotolio lenktynės „Kamčiadal“.
Šunų kinkinių sportas labai populiarus pas mūsų kaimynus lenkus. 157 - licencijuotų sportininkų skaičius. Kas mėnesį vyksta po keletą lenktynių nuo pajūrio iki kalnų.
Pirmosios lenktynės Lenkijoje vyko 1991 metais.
LenktynėsLabiausiai žinomos šunų kinkinių lenktynių rūšys - tai lenktynės ant rogių (rogių rūšys priklauso nuo lenktynių tipo). Lenktynės būna dviejų ar trijų etapų. Paprastai jos vyksta savaitgaliais - šeštadienį ir sekmadienį. Dažniausiai trečias etapas būna naktį. Galutinis rezultatas skaičiuojamas sudėjus trijų etapų rezultatus. Nugalėtoju tampa kinkinys surinkęs didžiausią bendrą taškų skaičių.
Priklausomai nuo trasos ilgio lenktynės skirstomos į:
· sprinto (trumpo nuotolio lenktynes), t.y. trasos atstumas paskirstomas po 2 km kiekvienam šuniui;
· vidutinio nuotolio lenktynes, kur minimalus pirmo etapo atstumas yra 40 km;
· ilgo nuotolio lenktynės, tai lenktynės, kurių kiekvieno etapo ilgis apie 100 km.
Varžovai startuoja kas 1 arba 2 minutes. Labai įspūdingai atrodo startas poromis, o ypač nepakartojamas vaizdas, kai vienu metu startuoja 20 kinkinių. Kiekvienas kinkinys susideda iš 6 arba 8 šunų .
Kinkiniai, dalyvaujantys varžybose, dalinami į klases, priklausomai nuo šunų kiekio kinkinyje:
· 2 šunų klasė žymima raide „D“,
· 4 šunų klasė (nuo 3 iki 4 šunų kinkinys) žymima raide „C“,
· 6 šunų klasė (nuo 4 iki 6 šunų kinkinys), žymima raide „B“,
· 8 šunų klasė (nuo 6 iki 8 šunų kinkinys), žymima raide „A“,
· nelimituota klasė vaidinama raide “O“(open), joje gali startuoti kinkinys ne mažiau 8-ių šunų.
ReikmenysLenktyninės rogės atsirado patobulinus krovinių transportavimui skirtas roges. Dydis ir medžiagos, iš kurių jos pagamintos, priklauso nuo rogininko ir lenktynių, kuriose planuojama dalyvauti. Tokios rogės yra labai lengvos, bet atsparios. Jos sveria vidutiniškai apie 10-15 kg. Paprastai rogės gaminamos iš uosio, ąžuolo, beržo ar klevo. O pačios geriausios gaminamos iš labai atsparaus metalo- diuralio. Tokios rogės pagamintos pagal “kosmines“ technologijas, jos paslankios, lengvos (bet nėra labai lengvos, kadangi būtų nestabilios), paslankios. Rogės turi turėti stabdžius. Rogės, kurios skirtos ilgo nuotolio lenktynėms, yra didesnės ir sunkesnės, turi dugną (talpą kroviniui), dar jos vadinamos “tobogan“ tipo rogėmis.
Kinkinys Šunų kinkinys - tai glaudi, bendradarbiaujanti šunų grupė. Suburti ją iš atsitiktinių šunų paprastai neįmanoma. Reikia įvertinti kiekvieno šuns charakterį ir gabumus. Kitaip rezulatatas bus menkas. Gerai treniruotuose kinkiniuose kiekvienas šuo turi savo vietą, kurioje jis geriausiai ir noriai dirba.
Šunys, kurie yra arčiausiai rogių - wheel dog - traukia didžiausią svorio dalį. Jie yra patys stipriausi. Priekyje dirba – lead dog - kitaip lyderis, nuo kurio priklauso viso kinkinio darbas. Lyderis turi būti visiškai paklusnus rogininkui ir kiekvienoje situacijoje paklusti rogininko komandoms. Geras lyderis sugeba sąmoningai pritaikyti viso kinkinio darbą prie teritorijos sąlygų. Dažniausiai kinkinio priekyje statomi du šunys (ankščiau stovėjo vienas šuo lyderis). Abu jie atlieka command-lyderio pareigas, t. y. puikiai išauklėto ir paklusnaus lyderio, kuris vykdo visas komandas. Kiti pasirenka kitą šunų sustatymo variantą: priekyje- command lyderis, o šalia jo- trail lyderis, t. y. šuo, kurio užduotis išvystyti didžiausią greitį kinkinyje.
Kokie šunys gali dirbti kinkinyje?
Ankščiau žmonių išgyvenimas sunkiose poliarinės žiemos sąlygose priklausė nuo dirbančių kinkinyje šunų jėgos ir ištvermės. Šunų kinkinių varžybose šunų tempimo jega nėra itin svarbi. Svarbiausia yra greitis.
Tikram kinkomam šuniui būdinga aistra bėgimui ir greitis. Beveik kiekvieną šunį galima išmokyti traukti, ir beveik kiekvienas vidutinio dydžio šuo gali pelnyti kinkomo šuns pareigas. Sprinto varžybose puikiai bėgioja vižlai, pointeriai, netgi airių seteriai ir aliaskos husky. Šiaurės vakarų Amerikoje dvidešimto amžiaus antrame ir trečiame dešimtmetyje airių seteriai buvo naudoti transportuojant paštą. Šios dienos sprinteris - šuo maždaug vižlo dydžio, bet atleto figūros. Ilgo nuotolio varžybose yra naudojami Alaskan husky ir Siberian husky. Tai vidutinio dydžio šunys, lengvų kaulų, bet labai ištvermingi. Svarbiausias yra būtent energinis „produktyvumas“, t.y., kuo mažesnis energijos poreikis dirbant kinkinyje. Tokius reikalavimus atitinka šunys lengvo sudėjimo, ilgomis kojom. Noras pagerinti rezultatus ir išauginti kuo greitesnius šunis šio sporto mylėtojus pastūmėjo ieškoti naujų veislių. Sumaišiusi trumpaplaukių vokiečių vižlų (kurzharai), pointerių ir anglų kurtų veisles norvegė Lena Boysen išaugino žinomus Greyisterius. Ji kelis kartus tapo pasaulio čempione sprinte 4-rių šunų kinkinyje ir pulkoje.
Šiaurės Amerikoje husky yra vadinami keli šunų tipai. Priklausomai nuo aplinkos jie skiriasi išvaizda ir sudėjimu. Jie turi savo regioninius pavadinimus. Būtent todėl galime susidurti su greenland husky (grenlando husky), mackenzie river husky (huskiai nuo Mackenzio upės), alaskan husky (šunys iš Aliaskos). Norint visa tai supaprastinti sportininkai sugalvojo juokingą kinkomo šuns definiciją (sled dogs). Tai kiekvienas sveikas šuo, sveriantis daugiau negu 12 kg ir esantis prieš roges .
Šiaurės veislės šunys dažniausiai yra labai draugiški žmonėms, netgi svetimiems. Taigi, nesitikėkit, kad jie bus gerais sargais. Tačiau jie kartais parodo agresiją kitiems šunims, kurie nepriklauso jų šeimai. Jie turi dar vieną atavistinę savybę: jų kaukimas gali išvesti iš kantrybės netgi pačius draugiškiausius kaimynus. Taip pat reikia nepamiršti, kad tokie šunys buvo sukurti sunkiam darbui, todėl kaip ir naminiai šunys reikaluja daug judėjimo gryname ore.
Šaltinis:
www.nuotykiuakademija.lt