Apibūdinimas:
Kilmės šalis: Vokietija
Kilmės laikas: XX a.
Buvo: Barsukų pabaidytojas
Dabar: Namų šuo
Ūgis: 13-25 cm
Svoris: nykštukinis 4-5 kg, didysis – 6,5-11,5 kg
Gyvenimo trukmė: 14 metų
Veislės istorija. Išvedant šiurkščiaplaukius taksus iš pradžių buvo sukryžminti trumpaplaukiai taksai su šiurkščiaplaukiais pinčeriais. Atsiradę šiurkščiaplaukiai mažagalviai šunys buvo kryžminami su trumpakojais Dendžio Dinmonto terjerais. Taip padidėjo ir pailgėjo galva. Šiurkščiaplaukiai, kaip ir visi kiti taksai kilę iš skalikų, tačiau kadangi Vokietijoje jie pasižymėjo kaip veiksmingiausi urviniai šunys, jie buvo priskirti prie kitų urvuose medžiojančių šunų veislių ir atsidūrė terjerų grupėje. Kadangi taksų pagrindinė užduotis lįst į urvus, todėl vokiečiai taksų grupes skiria ne pagal ūgį ar svorį, bet pagal krūtinės apimtį. Šiurkščiaplaukiai taksai yra dviejų rūšių: nykštukiniai ir didieji. Šiandien šis šuo auginamas namuose kaip šeimos draugas, vedamas į parodas.
Šuns temperamentas. Viena pagrindinių takso savybių yra tai, kad jie labai protingi šunys, pasižymintys savitu charakteriu, narsa, drąsa, stipria valia, intelektu. Be to, jie labai individualūs, itin savarankiški ir išradingi šunys. Taksai paklusnūs ir ištikimi, todėl jie pirmiausia puikūs šeimos draugai. Tiesa, taksas visuomet sau išsirenka vieną šeimininką, tačiau kiti šeimos nariai taip pat nebus užmiršti. Šuniui svarbu, kad žmogus būtų nuolat šalia, su juo bendrautų. Todėl taksas tinka šeimoms, turinčioms vaikus. Šis šuo reikalauja švelnaus elgesio, todėl su juo jokiu būdu nebūkite grubūs. Šiurkščiaplaukiai taksai puikiai gali gyventi mieste, jie puikūs sargai galintys girdėti net ir tyliausius garsus. Tačiau neišsigąskite, nesant reikalui taksas triukšmo nekels. Jei gyvenate name su sodu, tuomet nenustebkite jei taksiukas vienur ar kitur išraus duobę. Nebauskite jo, o atminkite, kad tai medžioklinis-urvinis šuo, kuris realizuoja savo medžioklinį instinktą rausdamas graužikų urvus. Taksui pakanka nedidelio fizinio krūvio, tačiau ilgi pasivaikščiojimai, kelionės, žaidimai, pasibėgiojimai Jūsų augintiniui suteiks nepakartojamą džiaugsmą. Tam nėra kliūtis net ir trumpos taksiuko kojos.
Taksai yra labai nereiklūs, neišrankūs maistui šunys, puikiai prisitaikantys bet kokioje namų aplinkoje. Tačiau kadangi jie pasižymi stipriu charakteriu, juos dresiruoti nebus lengva. Taip pat gali kilti sunkumų su kitais šunimis.
Išvaizda. Šiurkščiaplaukis taksas – tai mažos veislės šuo tvirtai sudėtu raumeningu, ilgu kūnu. Krūtinė plati ir gili, priekinės kojos gerai išvystytos plačiomis letenomis, užpakalinės kojos kiek smulkesnės už priekines. Šiurkščiaplaukio takso kailis sudarytas iš pavilnės ir dengiamųjų storų, šiurkščių plaukų, kurie yra ilgesni ir apsaugo pavilnę nuo drėgmės. Šiurkštūs plaukai auga ir ant snukio, sudarydami savitą barzdą, suteikiančią šuniui visai kitokią išvaizdą nei kitų taksų. Šie plaukai ilgesni ir prašmatnesni nei kitur ant kūno. Vešlių, šiurkščių plaukų antakiai dengia protingas, tamsias, migdolo formos akis. Lyginant su trumpaplaukiu taksu, šiurkščiaplaukio takso nosis smailėja mažiau ir ne taip ryškiai. Šio šuns ilgos ausys įsodintos aukštai, ausų plaukai trumpesni, beveik lygūs, bet derantys prie viso kailio.
Priežiūra. Kadangi šio taksiuko kailis yra šiurkštus, todėl jį būtina triminguoti. Šiurkščiaplaukiai taksai šeriasi mažai, negyvi plaukai patys beveik neiškrenta, todėl juos būtina reguliariai šalinti. Tam būtinas ne tik paprastas kailio bei pavilnės šukavimas, bet ir trimingavimas arba kitaip tariant – plauko pešiojimas. Apmirusius plaukus išpešioti būtina, nes jie neapsivalo, nesaugo šuns nuo drėgmės ir atrodo netvarkingai. Šiurkšiaplaukio takso kailis gali būti triminguojamas, pjaustomas veltinių pjaustytuvu, tačiau nekerpamas. Mat išpešus plauką, jo vietoje išauga naujas, standus ir kietas plaukas, o nukirpus plauką, ima augti jo apatinė plonesnioji dalis, ir šuns kailis gali tapti pernelyg minkštas, plaukas gali pradėti senti ir blukti. Kojas, kaklą, šlaunis ir blauzdas pakanka iššukuoti labai tankiomis šukomis.
www.kika.lt