...balutės ir krūvelės
Ne taip paprasta, kaip atrodo, įpratinti augintinį tuštintis laiku ir tinkamoje vietoje. Nors iš prigimties šunys mėgsta švarą ir neteršia savo lizdo, tačiau, patekę į naujus namus, auklėjami nepatyrusių šeimininkų, gali tapti „mižniais“.
Tad padėkime mažam padarui - išmokykime gero tono taisyklių. Už namuose rastas krūveles ir balutes nepatarčiau bausti. Pikti riksmai ir bausmės – tiesus kelias į nepasitikėjimą namiškiais.
Pamokos šuniukams
Paprasčiausias, klasikinis būdas – iškloti patalpą laikraščiais. Po truputį šį plotą mažinti ir traukti link durų. Sumažinus plotą, likusias vietas būtina dezinfekuoti, kad neužuostų įsigėrusio šlapimo kvapo. Jei pakeisite šuniuko gyvenamąją vietą – iškraustysite į kitą patalpą – pradėkite „laikraščių etapą“ iš naujo.
Svarbiausia – šuo turi įprasti tuštintis lauke. Nuo pirmų dienų neškite jį į lauką. Pirmiausia žygiuokite į tą vietą, kur šuniukas pirmąkart išsituštino - pripratinsite prie nuolatinės vietos ir tvarkos. Tuo pačiu pratinama prie režimo – neškite į lauką tuštintis kas 2-3 val., reguliariai, prieš miegą, pabudus ir pan. Kai išsituština, būtinai pagirkite.
Stebėdami šuniuką, atpažinsite būseną, kai šiam laikas nusilengvinti. Šuniukas pradeda nerimauti, suktis, uostinėti pakampes, vis bėga link durų, inkščia. Veskite jį į lauką. Neskubėkite pargrįžti, kai šuo nusilengvina. Tegu pabėgioja, pajuda, o paskui pats parodys: noriu namo.
Jei šunelį laikote narve, reikia skirti plotą šalia narvo, kad tuštintųsi atokiau nuo savo „namų“. Nakčiai uždaryti į narvą nepatarčiau, nes mažylis tuštinasi dažnai – jo organizmas dar negali ištverti visą naktį. Kartą išsituštinęs narve, taip elgsis ir ateityje.
Prieš nakties miegą ilgiau pabūkite su juo lauke, kol išsituštins, nuvargs. Tuomet miegos daug giliau.
Suaugusių šunų ydos
Patinai, ženklindami teritoriją, pakelia koją keliolika kartų – nudegina gėlynus, krūmus. Kalės išpuoselėtoje vejoje palieka išdegusius plotelius. Taigi suaugusių šunų elgsena taip pat kelia rūpesčių, nors šie ir yra tinkamai išauklėti.
Voljeras, kur šuo nuolat gyvena, ne ta vieta, kur gyvūnui leidžiama tuštintis. Turite taip suplanuoti dieną, kad liktų laiko šunį pavedžioti, pabendrauti, aplankyti jo pamėgtas vieteles. Išleidus pro duris ar voljero vartelius laisvai pabėgioti, paprastai šuo nusilengvina bet kur. Tad iškart jį prisiriškite ir pirmiausia veskite į tuštinimosi vietą.
Natūralu, kad radęs kito šuns paliktas fekalijas arba šlapimu prakvipusį „laiškelį“, atidžiai apuosto ir stengiasi palikti savo kvapą (išsituština). Tai kova dėl teritorijos, išlikimo.
Pasitaiko, jog, užsukę su augintiniu į svečius, patiriate akibrokštą – jūsų šuo, pajutęs namuose laikomo kito gyvūno kvapą, apsišlapina svečiuose. Vesdamiesi į svečius, gerai išvedžiokite augintinį – apsidrauskite nuo netikėtumų.
Dresūros aikštelėje būna, kad šuo bando nusišlapinti ant svetimo žmogaus kojų – nori panaikinti svetimo šuns kvapą. Drausminkite, veskitės saviškį į šoną, sudominkite kuo nors.
Kartais, išvedus į lauką, šuo nesituština, tenori žaisti. Parvedus į namus arba voljerą, suraito krūvą... Gali būti, kad augintinis lauke neturi nuolatinės tuštinimosi vietos, nuo mažens nepratintas ten atlikti gamtinius reikalus.
Kai šeimininkas pernelyg griežtas arba žiaurus, augintinis gali šlapintis iš baimės. Būna, kad jausmingai sureaguoja į švelnius žodžius – apsišlapina iš laimės. Tokiu atveju traukitės nuo augintinio, pakvieskite žaisti, numeskite kamuoliuką.
Prieš dominuojantį šunį kartais nuolankesnis šuo šlapinasi pritūpęs, netgi parvirtęs. Dominuojantį šunį reikia pasikviesti, o nuolankųjį sudominti žaidimu – „išelektrinti“ situaciją. Kartais padeda drausminamoji komanda.
Augintiniai nemėgsta, kai parsinešame kitų gyvūnų kvapų. Įdėmiai apuosto mus ir daiktus – ieško informacijos. Užsimiršę, gali kilsterėti koją...
Ir net jei balučių nematyti, šuns laikymo vietą nuolat reikia valyti ir dezinfekuoti, nesvarbu, ar jis gyvena lauko aptvare, ar kambary. Panaikinę kvapus, panaikinsime norą ženklinti teritoriją.
Kartais sako, kad šuo kerštauja išsituštindamas draudžiamoje vietoje. O aš manau, kad tai joks kerštas – augintinis nori atkreipti mūsų dėmesį.
Kęstas Petrauskas
Paimta iš www.jorkas.eforum.lt