Tai labai užkrečiama šunų kvėpavimo takų infekcija. Pavadinta taip todėl, kad liga dažnai paplitusi tarp šunų, gyvenančių veislynuose; daugelis tų šunų yra infekcijos nešiotojai.
Ligos sukėlėjai – kelių virusų ir bakterijų derinys. Dažniausiai tai adenovirusas-2, paragripo virusas ir bakterija bordetella bronchiseptica. Kartais aptinkamos ir kitos bakterijos, tačiau tik kaip antriniai chroniško kosulio sukėlėjai.
Paprastai veislynuose kosulys – tai tik tracheobronchito forma, tačiau tiriant dažnai diagnozuojamos kitos viršutinių kvėpavimo takų gleivinių uždegimo priežastys, net šunų maras ir infekcinis hepatitas, ypač, jei šuo nebuvo nuo šių ligų paskiepytas.
Sausas, spazminis kosulys – būdingas šios ligos požymis. Šuo paprastai guvus, jo geras apetitas, gera bendra būklė.
Dažniausiai persergama lengva forma. Apribojus fizinius krūvius ir gerai prižiūrint šunį, jis paprastai pasveiksta per dvi savaites. Jaunų šuniukų kosulys veislynuose gali būti susijęs su rimtesnėmis ligomis, papildomas simptomas – užgulta nosis. Kvėpavimo takų susiaurėjimas gali sukelti visišką nepraeinamumą. Būtina išvalyti kvėpavimo takus nuo tirštų ir lipnių gleivių, siekiant išvengti pneumonijos išsivystymo.
GydymasVeislynų šunis, sergančius chronišku kosuliu, būtina izoliuoti, siekiant išvengti infekcijos plitimo. Reikia kasdien stebėti temperatūrą. Karščiavimas rodo, kad vystosi komplikacijos.
Ramybė ir tinkamas oro drėkinimas – svarbūs kosulio gydymo faktoriai. Patartina šunį apgyvendinti šiltame kambaryje, naudoti kambarinį garinį inhaliatorių. Geriau, jei garai bus šalti, o ne karšti. Teigiamai veikia kasdieninės ne per aktyvios treniruotės, jos padeda šuniui išvalyti kvėpavimo takus. Didelių fizinių krūvių reikia vengti.
Pats kosulys padeda išvalyti bronchus, tačiau stiprūs sauso, neproduktyvaus kosulio priepuoliai stipriai sudirgina bronchus ir išsekina šunį. Šiuo atveju rekomenduotini kosulį slopinantys preparatai (skiria veterinaras). Antibiotikai naudojami antrinių infekcijų profilaktikai, taip pat, jei pasėlyje aptikta b. bronchiseptica; prieš virusus jie neefektyvūs. Veterinaras gali paskirti priešvirusinių serumų ir vakcinų.
www.fauna.savel.org