Duokit man lakti
[Duokit man lakti]
Pagaliau vasara. Kailiniuoti mūsų augintiniai vis dažniau ieško pavėsio. Iškorę liežuvius, lekuoja. Nori atsigaivinti. Šunų ir kačių vandens poreikiai beveik vienodi, bet jie smarkiai padidėja karštymečiu. Gyvūnai daugiau laka pabėgioję, energingai pažaidę. Juos labiau troškina susijaudinus, maitinant naujagimius, viduriuojant bei vemiant.
Ne pienu, ne alumi, ne sidru ir tikrai ne alkoholiu gyvūnas gali numalšinti troškulį. Visi išvardyti gėrimai kenkia jo sveikatai, o didesnis alkoholio kiekis gali ir pražudyti. Pats geriausias gėrimas – vanduo. Tiesą sakant, ir žmogui sveika gerti vandenį.
Kodėl vanduo? Todėl, kad kiekvienas gyvas organizmas yra iš vandens.
Šuo nenugaiš, jeigu neteks dalies organizmo riebalų ar baltymų, tačiau, netekęs 10 proc. vandens, gali sunegaluoti. Netekęs 15 procentų organizmo skysčių, jis gali nugaišti.
Koks vanduo? Atsakymas paprastas: toks, kokį ir mes gertume. Mūsų augintiniams patinka šviežias, šaltas vanduo. Kai kurie nelaka į dubenėlį įpilto vandens. Jie pageidauja iš čiaupo tekančio, gaivaus vandens. Jie geriau kęs troškulį, nei laks prarūgusį balos vandenį. Ne tik išrankūs, bet ir protingi yra mūsų augintiniai.
Ką daryti, jei norime ilgesniam laikui palikti gyvūną vieną? Išeitis paprasta – įtaisyti jam automatinę girdyklą.
Įdomu stebėti, kaip šuo laka vandenį. Pirmiausia pagauna vandenį liežuviu. Užrietęs liežuvio galiuką, „meta“ vandenį gerklėn. Tik dalis vandens patenka į stemplę, o likęs vanduo, suvilgęs liežuvį ir gomurį, vėl nuteka į dubenėlį. Šiame vandenyje gana greitai dauginasi bakterijos, o jautri šuns uoslė signalizuoja: prarūgo! Užtat mūsų augintiniai nemėgsta pastovėjusio vandens.
Augintiniui vandens reikia ne vien troškuliui numalšinti. Šuo neprakaituoja kaip mes, jam daug sunkiau pašalinti šilumos perteklių iš organizmo. Šilumą šuo gali išgarinti tik lekuodamas (katės – per letenų pagalvėles). Lekuojant gyvūno organizmas netenka dalies skysčių. Gerai įsižiūrėjus, matyti, kaip nuo lekuojančio šuns liežuvio kyla garas. Garuodamas šis vanduo palieka nuosėdų, užtat gomuryje susikaupia mineralinių junginių ir sutirštėjusių seilių. Šuo visa tai nori nuplauti – praskalauti nasrus.
Daugiau laka maitinami sausu ėdalu, gaunantys sūraus maisto, netekę skysčių gyvūnai (nėštumo, šuniavimosi, laktacijos metu, viduriuodami, vemdami arba gausiai šlapindamiesi). Tačiau veterinarijos gydytojai perspėja: jeigu jūsų augintinio vandens poreikiai labai smarkiai padidėjo, tai gali būti diabeto bei kitų sunkių ligų padarinys.
Aurelija Staskevičienė, Bone.lt